Topografické sbírky na vysoké úrovni

admin

Hodnotu mapy ovlivňuje nabídka a poptávka, stejně jako u jakéhokoli jiného zboží, a v konečném důsledku závisí na dohodě mezi kupujícím a prodávajícím. Při odhadu cen však lze učinit několik užitečných zobecnění. Hodnotu mapy ovlivňují dvě velké skupiny faktorů, z nichž jedna se týká identity mapy a druhá jejího stavu. Nejprve se budeme zabývat faktory souvisejícími s identitou mapy:

Stáří mapy

Čím je mapa starší, tím je obecně cennější. Používat stáří jako jediný základ pro hodnocení je však velmi nebezpečné. Mapy z roku 1500 lze pořídit za méně než 200,00 dolarů, zatímco mapy z roku 1800 mohou mít hodnotu několika tisíc dolarů a naopak. Nejedná se tedy o vlastnost, která by vytvářela nezpochybnitelnou hodnotu.

Vzácnost

Některé mapy byly vydány v malém počtu a jsou poměrně vzácné. Pokud jsou přítomny další podmínky, které zvyšují hodnotu, vzácnost mapu dále zvyšuje, ale vzácnost sama o sobě hodnotu nevytváří.

Rozměry

Většina sběratelů dává přednost velkým mapám. Takové mapy jsou obecně podrobnější a dekorativnější, zatímco někteří sběratelé dávají přednost menším mapám, protože jsou levnější a lépe se skladují.

Tvůrce map

U historických map může cenu silně ovlivnit autor kartografického díla. To znamená dobře prostudovat dané období a hledat významná jména, která kreslila jeho geografii.

Estetické vlastnosti

Mnoho lidí si mapy kupuje s úmyslem zarámovat je a vystavit si je doma nebo v kanceláři. Tyto lidi více přitahuje mapa s víry, efektními okraji, mořskými příšerami, jemnými barvami atd. než jednodušší mapa stejného regionu a stáří. Někteří sběratelé se specializují také na dekorativní mapy. To samozřejmě zvyšuje cenu těchto map. To však neznamená, že i mapy měst mohou mít velkou hodnotu.

Podobné příspěvky:

Next Post

Čistý a uspořádaný kufr

Pokud jde o ochranu kufru automobilu, je třeba zvážit několik důležitých a velmi odlišných prvků. Prvním z nich je typ ochrany, který potřebujete. K dispozici jsou různé typy ochranných krytů kufru, včetně krytů na auto, úložných sítí na auto a vodotěsných krytů kufru. Podobné příspěvky: Školte se s těmi nejlepšími – Webinář Universe Krása sochařství Krátký Průvodce Výběrem Nejlepší Včelařské Pláště Také by vás mohly zajímat následující články: Přemýšlíte o tlakovém mytí svého domu? Proč potřebujete tepelné čerpadlo? Školte se s těmi nejlepšími – Webinář Universe Jak pěstovat houby doma Inkousty a prášky: vše, co potřebujete vědět o laserových… Výhody […]