Jak pěstovat houby doma

admin

Hericium erinaceus, známý také jako Lions Mane Korálovec ježatý, je léčivá houba, která se v Asii používá již po staletí pro své kognitivní a výživové účinky. V současné době získává na západě oblibu jako doplněk stravy díky vysokému obsahu antioxidantů a polysacharidů. Hericium erinaceus lze pěstovat v domácích podmínkách, a to buď z výtrusů, nebo ze spor.

K pěstování houby hericium erinaceus pomocí výtrusů budete potřebovat: sadu na pěstování, výtrusy, pěstební nádobu a perlit nebo vermikulit.

Výtrusy jsou substrát, který byl naočkován myceliem houby. Lze jej zakoupit v internetových obchodech nebo v místním obchodě se zdravou výživou. Výtrusy jsou rozmnožovací buňky hub a lze je získat z volně rostoucích hub nebo z banky výtrusů.

K pěstování houby hericium erinaceus pomocí výtrusů budete potřebovat: sadu na pěstování, výtrusy, pěstební nádobu a perlit nebo vermikulit. Souprava pro pěstování je dodávána se všemi potřebnými pokyny. Výtrusy lze do pěstební nádoby naočkovat jedním ze dvou způsobů: přímou injektáží nebo pasterizací. Nejběžnější metodou je přímé vstřikování, při kterém se potěr očkuje do pěstebního substrátu pomocí jehly. Pasterizace je náročnější proces, který zahrnuje zahřátí substrátu na určitou teplotu po stanovenou dobu, aby se zničily případné kontaminující látky.

Jakmile máte pěstební nádobu naplněnou substrátem a potěrem, je důležité udržovat vysokou vlhkost. Toho lze dosáhnout pravidelným mlžením substrátu nebo umístěním nádoby do komory s vlhkostí. Hericium erinaceus vyžaduje teplotu 60-70 stupňů Fahrenheita a plodí za 4-8 týdnů.

Když je houba připravena ke sklizni, nařízněte ji ostrým nožem u báze stonku. Houbu lze poté usušit, zmrazit nebo uvařit a ihned sníst. Hericium erinaceus má řadu kulinářských využití, lze jej přidávat do polévek, smaženice nebo použít jako náhražku masa.

Pěstování vlastního hericium erinaceus doma je skvělý způsob, jak získat všechny výhody této léčivé houby, aniž byste ji museli kupovat v obchodě. S trochou úsilí můžete mít stálý přísun hericium erinaceus, který využijete ve své kuchyni a zlepšíte tak své zdraví.

Přečtěte si následující článek: Existují přírodní prostředky proti úzkosti?

Úzkost je dnes více než kdy jindy rozšířeným duševním onemocněním, které ovlivňuje životy milionů dospělých po celém světě. Naštěstí pro ty, kterým se nelíbí myšlenka brát léky na předpis, existují přírodní prostředky, které údajně pomáhají řešit tento duševní stav.

Jak pěstovat Hericium erinaceus v lese

Hericium erinaceus, známý také jako hřib lví hříva, je léčivá a jedlá houba, která se již po staletí používá v tradiční čínské medicíně. Tato houba roste nejlépe na chladných, vlhkých a zastíněných místech s dostatkem organické hmoty. Houby lví hříva se snadno pěstují a lze je pěstovat různými metodami.

K pěstování hericium erinaceus v lese budete potřebovat:

 • Stinné, vlhké místo v lese s dostatkem organické hmoty.
 • Výtrusy nebo myceliovou kulturu houby hericium erinaceus. Tuto kulturu můžete zakoupit u renomovaného dodavatele na internetu nebo v místním obchodě s hospodářskými potřebami.
 • Kmen nebo pařez o průměru nejméně 12 palců, který byl čerstvě pokácen.
 • vrták nebo šnek
 • Kladivo
 • Dláto
 • Pila
 • Půda
 • Mulčování

Vyberte stinné, vlhké místo v lese s dostatkem organické hmoty. Hericium erinaceus roste nejlépe v chladnějším klimatu s vysokou vlhkostí vzduchu.

 1. Získejte potěr nebo myceliovou kulturu Hericium erinaceus od renomovaného dodavatele. Můžete ji zakoupit online nebo v místním obchodě s hospodářskými potřebami.
 2. Pomocí vrtáku nebo šneku udělejte několik otvorů o průměru 1 palec do čerstvě uříznutého kmene nebo pařezu o průměru alespoň 12 palců.
 3. Pomocí kladiva a dláta odstraňte kůru kolem otvorů, aby bylo možné do dřeva snadno vložit jikry.
 4. Pomocí lžíce nebo prstů vložte do otvorů potěr nebo mycelium. Pevně ji zabalte.
 5. Přebytečný potěr z okolí vyvrtaných otvorů odřízněte pilkou.
 6. Na otvory vyplněné potěrem naneste tenkou vrstvu zeminy.
 7. Vrchní část půdy zamulčujte listím, jehličím nebo slámou, abyste ji udrželi vlhkou.
 8. Po dobu růstu hub udržujte plochu dobře zavlažovanou a zastíněnou po dobu nejméně jednoho roku. Za horkého a suchého počasí může být nutné zalévat častěji.
 9. Po roce můžete začít houby sbírat. Ostrým nožem je nařízněte u báze stonku. Nechte houby regenerovat tak, že některé plodnice zůstanou na kmeni nebo pařezu. Houby zregenerují a můžete je sbírat ještě několik let,

Ekonomika komerčního pěstování Hericium Erinaceus

Ekonomická životaschopnost komerčního pěstování Hericium erinaceus je dána řadou faktorů, včetně ceny houby, výrobních nákladů a poptávky. Obecně platí, že čím vyšší je cena houby, tím větší je motivace k jejímu komerčnímu pěstování. Výrobní náklady zahrnují náklady na pracovní sílu, energii a suroviny používané při výrobě. Obecně platí, že čím nižší jsou výrobní náklady, tím je pravděpodobnější, že podnik bude ziskový. A konečně, poptávka po produktu je důležitým faktorem, který určuje jeho komerční životaschopnost. Pokud je po výrobku vysoká poptávka a ceny jsou vysoké, je pravděpodobnější, že podniky budou při jeho komerčním pěstování úspěšné.

Když se to vezme kolem a kolem, může být komerční pěstování hericium erinaceus ziskovým podnikem, pokud jsou k tomu vytvořeny správné podmínky. Je však důležité mít na paměti, že tyto podmínky se mohou v průběhu času měnit, takže podniky musí být flexibilní a přizpůsobivé, aby byly i nadále úspěšné.

Hericium erinaceus neboli lví hříbek je druh houby, která se v Asii používá v léčitelství již po staletí. V současné době získává na Západě na popularitě pro své potenciální zdravotní účinky.

Lví hříva je na živiny bohatá houba s vysokým obsahem bílkovin a vlákniny. Obsahuje také antioxidanty a polysacharidy, o nichž se předpokládá, že podporují zdraví imunitního systému. Kromě toho se předpokládá, že lví hříva zlepšuje kognitivní funkce a paměť.

Studie o hřívě lví jsou zatím předběžné, ale první důkazy naznačují, že tato houba může mít určité zdravotní účinky. Jedna studie například zjistila, že hříbkovec lví zlepšil kognitivní funkce u účastníků s mírnou kognitivní poruchou.

Podobné příspěvky:

Next Post

Zavěste stropní svítidla pomocí těchto tipů

Když jste majitelem domu, vždy hledáte nové způsoby, jak svůj domov zkrášlit, zútulnit a zpříjemnit bydlení. Proto řešíte některé projekty na zlepšení domácnosti, abyste zajistili, že se vaše místo stane přitažlivějším. Zatímco jiní rádi investují do nových kusů nábytku, jen málokdo si uvědomuje, jaké zázraky dokážou udělat stropní svítidla. Podobné příspěvky: Jak zvolit správnou velikost boty při online nakupování? Toto je jeden z nejlevnějších běžných mlýnů nabízených Správná péče o vaše nové tetování Lumonol je směsí nootropik pro energii, nootropik pro soustředěnost Existují přírodní prostředky proti úzkosti? Také by vás mohly zajímat následující články: Proč potřebujete tepelné čerpadlo? Existují přírodní […]